Yaz-kış demeyin Sofranızdan “çorba”yı eksik etmeyin

‘Türk Mutfağı’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında çorbalar başı çekiyor. Anadolu’da yüzlerce yöresel çeşidi yapılan çorbalar besin değeri açısından da çok zengin. Hem sağlık açısından faydalı hem de az kalorili çorbaları yaz-kış sofralardan eksik etmemekte büyük fayda var. Kansere, sindirim problemlerine ve daha pek çok hastalığa karşı her gün bir kase çorbayla önlem alabilirsiniz.

Sağlıklı bir hayat için dengeli beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor. Bu bakımdan tükettiğimiz porsiyonların sayısı ve büyüklüğü kadar içeriği de çok önemli. Çorbalar bu bakımdan dengeli beslenmede oldukça önemli bir yere sahip. Ayrıca öğünleri çeşitlendirmek için birbirinden farklı, onlarca çorba tarifinden faydalanmak da mümkün.

Çorbayı sadece öğüne başlarken değil, ara öğünlerde ve zayıflama diyetlerinde de tüketebilirsiniz.

Nasıl ki sağlıklı beslenme için çeşitli salataların tüketilmesi öneriliyorsa, aynı durum çorbalar için de geçerli. Üstelik çorba, kaşıkla yendiği ve çiğnememiz gerekmediği için doygunluk hissini arttırıyor. Midenin çeperini sıcak bir dalga ile kapladığından midede asit salımını yavaşlatarak mideyi sonradan gelecek yemeklerin sindirimine hazırlıyor. Hem vitamin ve mineraller bakımından zengin hem de tokluk sağlayan bir gıda olduğu için her öğünün başında çorba içmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Çorba önerileri

* Çorbayı sadece öğüne başlarken değil, ara öğünlerde ve zayıflama diyetlerinde de tüketebilirsiniz.

* Okuldan gelen çocuğunuza kolay içimi ve bol çeşidi ile çorba, sağlıklı bir alternatiftir. Böylece, hem yemek vaktine kadar abur cubur yemez hem de tok kalır.

* Çorba içilerek başlanan öğünlerde ortalama 250 kalori tasarruf edersiniz.

* Çorba hakkında aklınızda bulunması gereken bir nokta daha var ki o da yemekte başka gıdaların yerine alternatif olabilmesi… Örneğin, içeriğinde baklagil olan bir çorba, et yerine, yayla çorbası gibi yoğurtlu bir çorba süt yerine geçebilir. Bol bulgur, erişte ya da pirinç içeren bir çorba ise, ekmeğinizin yerine geçer ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Kansızlık için

DOMATES ÇORBASI

Özellikle yaz aylarında bahçelerden taze taze toplanan domateslerle yapılan yemekler çok daha lezzetli oluyor. Hafif bir yemek yiyerek, sağlıklı beslenmek istiyorsanız size önerimiz taze domateslerle bir domates çorbası yapmanız. Enerji değeri yani kalorisi az olan bir orta boy domatesten en fazla 2 ila 30 kalori alıyorsunuz. Kilo yönetimini kolaylaştıran domates, lif açısından zengin bir besin kaynağı olduğu için sindirime de yardımcı oluyor. Kan basıncını azaltıyor, kansere karşı koruyor ve kansızlıkla mücadele ediyor.

Okuldan gelen çocuğunuz için, kolay içimi ve bol çeşidi ile çorba, sağlıklı bir alternatiftir. Böylece, hem yemek vaktine kadar abur cubur yemez hem de tok kalır.

Geleneksel lezzet

TARHANA ÇORBASI

Mis gibi tarhana kokusunu alan oldu mu? Özellikle evde yapılanların… İşte geleneksel lezzetlerin başında gelen, farklı türlerde yapılan tarhana, içerdiği vitamin ve minerallerle tam anlamıyla bir sağlık deposu. Besleyici özelliğinin yanında iştah açıcı olması nedeniyle uzmanlar tarafından özellikle bebeklere ve çocuklara sık sık içirilmesi tavsiye ediliyor. 100 gram toz tarhanada 14,1 gram protein, 58,8 gram karbonhidrat ve 3,9 gram yağ, 78 mg kalsiyum, 0,5 mg demir bulunuyor. Ayrıca tarhana, A, B1, B2 vitaminleri ve likopen kaynağı olarak biliniyor. Diyabet, hipertansiyon ve obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde, glisemik indeksinin beyaz ekmekten düşük olması nedeniyle de tarhana tavsiye ediliyor.

Yüksek tansiyona

MERCİMEK ÇORBASI

Doğal bir protein kaynağı olan mercimeğin çorbası, çorbalar arasında en çok ve sevilerek tüketilenlerden biri. Hemen hemen her restoranın mönüsünde yer alan ve her mutfakta pişirilen mercimek çorbasının da sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Özetle mercimek çorbası, kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürüyor ve böylelikle kalp krizi riskini azaltıyor, yüksek lif oranı sayesinde insülin ve kan şekerini düşürüyor,  bağırsakların çalışmasını düzene sokuyor, hemoroit ve diğer kalın bağırsak sorunlarında iyileştirici etkide bulunuyor. Mercimek çorbasının en dikkat çekici faydalarından biri de zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürücü etkide bulunması. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon hastalarının sık sık mercimek çorbası içmesi tavsiye ediliyor.

Doğal antibiyotik

BROKOLİ ÇORBASI

Haşlanarak yemek yanında garnitür olarak veya salataların içinde sıklıkla kullanılan brokoli, çorbası yapılarak tüketilirse de hem çok lezzetli oluyor hem de oldukça sağlıklı. A, E ve C vitaminleri içeren ve içerdiği flavonoidler nedeniyle yaşlanmayı geciktirici olan brokoli, doğal bir antibiyotik olma özelliğine de sahip. Bu özelliğiyle, prostat enfeksiyonuna karşı son derece etkin bir rol oynuyor. Üstelik antibiyotikler bağışıklık sistemini zayıflatırken brokoli tam tersi olarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucu.

Hem sıcak hem soğuk

YAYLA ÇORBASI

Geleneksel lezzetlerimizden biri de yayla çorbası. Yoğurtla yapıldığı için hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilen yayla çorbası, özellikle yüksek kolesterol sorunu olanlar ve diyabet hastaları için birebir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurt, birçok kanser türüne karşı kişiyi koruyucu özelliğe sahip. Öte yandan bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların yaşamasını engelleyerek sindirimi de kolaylaştırıyor. Yoğurt karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfor açısından son derece zengin olduğu için çorbası da bir o kadar faydalı. Akşam içilen bir kase yayla çorbası, hem rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur, hem de fazla kilolardan kurtulmanıza…

Grip için

TAVUK ÇORBASI

Özellikle mevsim geçişlerinde sık sık hastalanıyoruz. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar böyle zamanlarda yakamızı bırakmıyor. İşte bu gibi durumlarda yardımınıza tavuk çorbası koşuyor. Tavuk suyuyla çorba hazırladığınızda yağ ilave etmenize gerek kalmadığı gibi,  küçük tavuk parçaları sayesinde hem enerji alıyorsunuz hem daha çabuk tokluk hissine ulaşıyorsunuz. Tavuk çorbası, nötrofil ismi verilen iltihap hücrelerini de engelliyor. Nötrofiller, solunum yollarında mukus salgısını arttırarak öksürük, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi hastalık belirtilerinden sorumlu tutuluyor. Kolesterol yapmayan tavuk çorbası, özellikle yaşlıların gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besin kaynağı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.