Sanatla iç içe bir çocukluk

Günümüzde artık çocuğumuzu sadece okula göndermek yetmiyor. Geleceğe daha iyi hazırlanması, keşfetmeyi öğrenmesi, yeni bir şeyler üretebilmesi için çocukların küçük yaşlardan itibaren kültürel ve sanatsal aktivitelerde bulunması çok önemli. Ebeveynlerin en önemli görevlerinden biri de çocuklarını doğru aktivitelerle, zamanında tanıştırması.  

 Kültürel ve sanatsal aktiviteler, çocukların hem hayata bakışlarını ve düşünme süreçlerini olumlu yönde etkiler. Sinema, tiyatro, konser gibi faaliyetlere gitmesi, ya da sanatla daha yakın olabileceği çeşitli kurslara devam etmesi çocuğunuzun zeka ve yetenek gelişimi kadar geleceği için de çok önemli. Çocuğunuz bu sayede çok yönlü düşünebilmeyi, ilgisini ve enerjisini doğru aktivitelere yönlendirmeyi öğrenir. Çocukluk çağlarında, ebeveynlerin onu yönlendirmesi ve cesaretlendirmesi çok önemli. 

Tiyatroya, müze ya da sergilere hiç gitmeyen, hobileri olmayan bir nesil yetişiyor ve bu durumun sorumluluğu ailelerde. Çocuğunuza ne kadar emek verirseniz, geleceğine o kadar yatırım yapmış olursunuz. Çocuğunuzun gelecekte daha mutlu bir birey olması için, onu zamanında kültür ve sanatla tanıştırın.  

 Tiyatro ve sinema 

Çocuğunuza tiyatro ve sinemaya gitme alışkanlığını küçük yaşlarda edindirebilirsiniz. Bunun için, yaşına yönelik filmler ve oyunlarla başlayın. Böylece çocuğunuz yaşına uygun olan bu filmleri ve oyunları rahatlıkla anlar ve sıkılmaz. Gündüz kuşağında gideceğiniz bu etkinlikler, hem çocuğunuzun gelişimi için hem de aranızdaki iletişimin güçlenmesi için oldukça faydalı.  

Ayrıca bu mekanlarda uyması gereken çeşitli kuralları da küçük yaşta öğrnemiş olması geleceği açısından çok gerekli. Çocuğunuza, gitmeden önce, oturması ve dikkatle izlemesi gerektiğini söyleyin. Daha sonra etkinlik üzerine onunla konuşup olayları nasıl yorumladığını da görebilirsiniz.  

Müze ve sergi 

Çocuklarınızın küçük yaşlardan itibaren, temel bilgi içeren müzeleri görmesini sağlayın. Örneğin, ayda bir defa onu bir müzeye götürün ve broşürlerde yazanları okutunGünümüzde, özellikle büyük şehirlerde, çocuklara yönelik pek çok sergi açılıyor; hatta müzeler bile bulunuyor. Çocuğunuza, bu mekanlarda gezerken yiyip içmemesi gerektiğini, sergilenen eserlere dokunmaması gerektiğini de öğretin. Ayrıca çok yüksek sesle konuşmaması gerektiğini de gösterin. 

Eğer yaşadığınız çevrede tarihi yerler varsa bu mekanları da beraber gezebilirsiniz. Çocuğunuzla tatile çıktığınızda da, onu çevrede bulunan tarihi yerlere götürüp oranın tarihini anlatabilirsiniz. Çocuklar gördükleri şeyleri daha kolay anlarlar ve unutmaları da daha zor olur.  

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.