Pürüzsüz ve yumuşak

Bebeklerin, gözlerini dünyaya açtıkları ilk günden itibaren ciddi bir bakıma ihtiyacı vardır. Her gün yıkanması, vücudunun nemlendirilmesi ve bez bölgesinin tahriş olmaması için özel çaba gösterilmesi gerekiyor. Size, bebeğinizin bakımlı ve tertemiz olması için püf noktaları…

Bebek cildi henüz herhangi bir dış etkene maruz kalmadığından uzmanlar tarafından ideal cilt olarak kabul edilir. Pürüzsüz, yumuşak ve esnek olan bebek cildi, her şeyiyle taptazedir. Bu tazeliği uzun süre korumak için banyo yaptırmak ve her banyodan sonra bebekler için uygun bir nemlendirici uygulamak çok önemli. Bebek cildi çok çabuk nem kaybettiğinden banyodan sonra kurumaması için nemlendirici desteğine ihtiyacı vardır. Ayrıca bebeğinizi yıkamadığınız günlerde dikkatlice silerek de temizliğini yapabilirsiniz. 

Banyo

Bebeğinize banyo yaptıracağınız suyun sıcaklığı çok önemlidir. Su sıcaklığını kontrol etmek için bileklerinizin iç kısmını kullanabilirsiniz. Su, ılık olmalı; kesinlikle sıcak değil. 

Bebekler gerçekten kirlenmedikleri için tek ihtiyaçları olan hafif, kokusuz bir şampuan ve duş jeli. Çok küçük bir miktar bile, bebeğinizi temizlemenize yeter. Banyo bittiğinde, bebeğinizi giydirmeden önce, onu iyice kuruladığınızdan emin olun. Çünkü kalan su damlacıkları, isilik gibi döküntülere neden olabilir. 

Nemlendirme

Eğer bebeğinizin cildi kurumaya meyilliyse, banyodan sonra vücudundaki nemi tutmak için mutlaka bir losyon ya da ona uygun bir krem kullanın. Kimyasal, sentetik ya da koku içerikli ürünlerden olabildiğince uzak durun. 

Ancak bilmelisiniz ki, doğal ürünler bile bazı bebeklerde alerjiye neden olabilir. Eğer kızarıklık fark ederseniz, ürünü kullanmayı derhal kesmelisiniz. 

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı, bebek cildi için en uygun ve tamamen doğal olan nemlendiricilerdir. 

Bebek bezi isiliği

Bebeğinizin bezinin altında kalan bölgenin tahriş olmasına, bebek bezi isiliği deniyor. Bebeklerin büyük kısmında görülüyor ve genellikle sık sık tekrarlanıyor. Kirli bezi acilen değiştirmek, her bez değişikliğinde tahrişi önleyici krem sürmek, bebeğinizi koruyabilir. Fakat isilik bir defa başladıysa, çinko oksit içerikli bir krem kullanmanızda ve bu bölgeyi her zaman temiz ve kuru tutmanızda fayda var. 

KUTU

Bebek cildinin özellikleri

* Bebekler, yetişkinlere oranla 2 kat ince bir ciltle doğarlar ve 2 yılda normal bir cilde sahip olurlar. Bu yüzden bebeğinizin cildine ilk 2 yıl fazladan özen göstermeniz gerekiyor. 

* İlk bir hafta bebeğinizin cildini koruyan özel bir tabaka vardır. Anne karnında oluşan bu tabakanın ismi, verniks kazeoza. Bebeğinizin cildini dış etkilere kaşı koruyan bu tabaka, anne karnındayken, 36-38. haftalar arasında oluşur ve 40. haftada incelir. İnce ve az yağlı olan bebek cildini dış etkenlere karşı koruyan bu tabaka, 1 hafta içinde kaybolur. 

* Bebek bakım kremleri, bebek yağları ve bebek sütleri, bebeğinizin cildinin nem ihtiyacını karşılamak için üretilmiş ürünlerdir. Ancak bu ürünleri alırken bile dikkatli olmanızda fayda var. Ürünlerin, hipoalerjik olmasına ve pH değerinin bebek cildine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünlerin bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmamasına dikkat edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.