Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandıralım

Kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ancak kaçımız düzenli olarak kitap okuyoruz? Peki ya, çocuklarımıza bu alışkanlığı aşılayabiliyor muyuz? Kitap okumanın, boş zamanları değerlendirmekten çok daha önemli bir uğraş olduğunu önce kendimiz kavramalı daha sonra da çocuğumuza bunu anlatmalıyız. Unutmamalıyız ki, kitap okumak, çocukların sosyal ve kültürel birikimlerini arttırmanın yanı sıra, beyinlerinde pozitif yönde yapısal değişikliklere de zemin hazırlıyor. 

Son yıllarda yapılan çalışmalar, beyin gelişimi ile okuma alışkanlığının arasında çok önemli ilişkiler olduğunu gösterdi. Pittsburg Carnegie Mellon Üniversitesi Bilişsel Beyin Görüntüleme Merkezi araştırmacıları, 8-12 yaşları arasındaki çocuklarda, okumanın beyin üzerindeki etkilerini araştırdılar. Araştırmacılar, Manyetik Rezonans Görüntüleme ile çocukların beyinlerini incelediler. Bu teknikte, beynin değişik bölgeleri arasında bilgi akışını sağlayan “beyaz madde”nin bulunduğu bölgeye baktılar. Çalışma sonucunda, okuması zayıf olan çocukların beyinlerinde yer alan beyaz maddenin yapısal kalitesinin, okuyan çocuklarınkine kıyasla daha düşük olduğu görüldü. Okuması zayıf çocuklara 100 saatlik özel bir program uygulandı. Programın bitiminde çocukların beyin görüntüleri yeniden alındığında, sadece okuma yetenekleri değil, beyin dokularının da olumlu yönde değiştiği görüldü. Beyaz madde oranı yüksek oranda artmıştı. İyileşme miktarı ile okumada ilerleme arasında birebir bağlantı olduğu görüldü. Bu araştırma ile okumanın beyinde sinirler arası bağlantıyı sağlayan beyaz maddeyi olumlu olarak etkilediği, yani beynin yapısında olumlu değişikliğe neden olduğu ortaya çıktı. 

Bu önemli araştırma, tüm dünyada çocukların eğitiminde kitapların önemini bir kere daha vurguladı. 

Peki anneler, bu alışkanlığı evde pekiştirmek için neler yapmalı? İşte sizlere birkaç ipucu… 

Okuma alışkanlığı kazandırmak için 

İlk çocukluk yıllarını iyi değerlendirin 

Çocuğunuz okula başlamadan önce, ona resimli kitaplar ve boyama kitapları alın. Bu kitapları birlikte okuyun ya da boyayın. Böylece çocuğunuz kitabın önemini henüz ilk yıllarında kavramaya başlayacaktır. Okuma öğrendikten sonra, yavaş yavaş, daha az resimli ve resimsiz kitaplara doğru geçiş yapın. Sayfa sayısını da her gün arttırın. 

Örnek olun 

Çocuğunuz sizi kitap okurken görürse, heveslenebilir ve bu durum yavaş yavaş alışkanlığa dönüşür. Çocuğunuzla birlikte kitap okuma saatleri belirleyin ve birlikte okuyun. 

Sohbet ederken kitaptan bahsedin 

Kitabı günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin. Çocuğunuzla konuşurken, “bu kitap şundan bahsediyormuş, alıp okuyalım mı?” diyen konuşmalar, çocukta heves uyandıracaktır. 

Kitap seçiminde yardımcı olun 

Çocuğunuzun yaş düzeyine uygun kitapları belirleyip bunları çocuğunuza önerin. “Bu kitabı okumalısın” tarzı baskılardan kaçının. Bunun yerine, “Bu kitabı okursan, diğerini de okuyabilirsin” şeklinde bir yaklaşım gösterin. 

Kitap fuarlarına götürün 

Fuar ortamında bulunmak, yazarlara kitaplarını imzalatmak, çocuğu kitap okuma konusunda motive edecektir. Mümkün olduğunca fuarlara katılmaya çalışın. 

Doğum günleri gibi kitap okuma ve tartışma etkinlikleri düzenleyin 

Uygun bir ortamda yapabileceğiniz bu etkinlik için çocuğunuzun 3-5 arkadaşını bir araya getirin ve belirlediğiniz bir kitabı önce okuyup sonra tartışmalarını ve görüşlerini bildirmelerini sağlayın. 

Boş zamanı değerlendirmek değil 

Çocuklara boş zamanını değerlendirmek için kitap okutmayın. Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Bilgisayarda oyun oynaması yerine kitap okumasını sağlayın. 

Harçlıklarından bir miktarı kitaba ayırmasını sağlayın 

Çocuğunuza verdiğiniz harçlığın bir miktarını biriktirip kitap alması için onu teşvik edin. Önceden belirlediğiniz kitabı kendi harçlıklarından biriktirdiği parayla alması, çocuğunuz için daha değerli ve motive edici olacaktır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.