Çocukları hastalıklardan koruyan 8 öneri

Öksürük, hapşırık ve burun akıntısı ile başlayıp ateş ile devam eden üst solunum yolu enfeksiyonları, özellikle çocukların ve anne-babaların korkulu rüyası. Dikkat edilmediği takdirde çocukları çok kolay bir şekilde etkisi altına alan bu enfeksiyonların iyileşme süreci de uzun olabiliyor. Bu nedenle de yapılması gereken, hastalıkları oluşmadan engellemek. Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Gür Ünal, kışa girerken çocukların hasta olmasını engelleyecek özel önerilerde bulundu. İşte Ünal’ın önerileri… 

Doğru beslenme düzeni kurun
Enfeksiyonlardan korunmada sağlıklı beslenmenin yeri büyük. Okullarda toplu geçirilen yemek zamanları, iştahsız çocuklar için özendirici olabiliyor. Ancak beslenme düzenine evde de aynı şekilde devam edilmesi gerekiyor. Sabah ailece bir kahvaltı yapın. Akşam yemeklerinde de mutlaka bir araya gelin.  

Vitamin ve mineral takviyesi yapın
İyi beslenemeyen çocuklara vitamin ve mineral takviyesi gerekli olabiliyor. Buna karşın fazla beslenen ya da obez çocuklar da ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabiliyor. Bu çocukların da diyet ve egzersiz programlarıyla fazla kilolarından kurtulmaları gerekiyor. 

Şekerli gıdalardan uzak tutun
Şekerli gıdalar mikropların vücutta rahat bir şekilde gelişmelerine zemin hazırlıyor. Bu nedenle çocuklarınızı bu tip yiyeceklerden uzak tutun. Bol sebze ve meyve yedirin. İyi bir koruyucu olan C vitamini alımını arttırın.   

Uykularını düzenleyin
Hastalıklardan korunmada sağlıklı uykunun önemi büyük. Uykusunu iyi uyuyan çocuğun hem ders başarısı hem de hastalıklara karşı direnci artıyor. Bu nedenle çocuğunuzun 8- 10 saat uyumasını sağlayın.    

Ağzını kapatmasını öğretin 
Çocuğunuza hapşırdığı ve öksürdüğü zaman ağzını mendil ya da ön kol ile kapatması gerektiğini öğretin. El avucunu ağza dayamak ağızdan çıkan damlacıkların elimizle her yere yayılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle de el yıkama unutulduğunda hastalıklar hızla yayılıyor. 

Ellerini yıkamasını sağlayın
Çocuğunuza mutlaka sabunla sık sık el yıkama öğretin. Özellikle tuvalet sonrasında mutlaka el temizliğini kontrol edin.  

Ne çok kalın ne çok ince giydirin
Havalara uygun giyinmek hastalıklardan korunmada büyük önem taşıyor. Yazdan kışa girerken yaşanan ani hava değişiklikleri çocukların daha hızlı hasta olmasını sağlıyor. Bu mevsimde çocuğunuzu sıcaklığa uyum sağlayabilmesi için kat kay giydirin. Havanın sıcaklığına göre soyunup giyinebilsin. Terli kalmamalarını ve üşümemelerini sağlayın.  

 Bulunduğu ortamda asla sigara içmeyin
Sigara, sadece içene değil, çevreye de zararlıSigara içenler her ne kadar bebek ve çocuklardan uzakta içip üzerlerini değiştirseler de, nefeslerindeki ve üstlerine sinen koku sigara bittikten sonra da devam ediyor. Sigara içilen yerlerde durmak bebekler ve küçük çocuklarda alerjik solunum hastalıklarına yatkınlığı artırıyor.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.