Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmenin yolları

Hepimiz, bakteri, virüs ve mantar gibi organizmalara maruz kalmanın hayatımızın bir parçası olduğunu biliyoruz. Ancak çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek onun bu organizmalardan kaçınmasına yardımcı olabilirsiniz.

Beslenme

Anne sütüyle beslenen bebekler, mamayla beslenen bebeklere göre, çok daha az enfeksiyon hastalığına yakalanıyor. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini sağlam temelli olarak kuruyor ve onu hastalıklara karşı koruyor.

İlk 6 ay boyunca anne sütüyle beslediğiniz bebeğiniz sağlam bir yapıya kavuşup artık farklı gıdaları tüketecek kadar büyüyünce, onu besleyici olarak zengin taze sebze ve meyveler, baklagiller, yemiş çeşitleri ve tahıllarla beslediğinizden emin olmalısınız. Çünkü besin eksiklikleri nedeniyle çocuğunuz, virüs ve bakterilere karşı daha duyarlı hale gelir.

Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini sağlam temelli olarak kuruyor ve onu hastalıklara karşı koruyor.

Uyku

Çocuğunuzun vücudu uyku esnasında kendini onarır ve yeniler. Altı aydan küçük bebekler, günde 20 saat civarında uyumaya gereksinim duyar. Yürümeye başlayan çocuklarda ise bu süre, 13 saat civarındadır. Az uyku, bakterilerin deri yoluyla vücuda girmesini engelleyen bir protein olan interlökin-1 üretimini aksatır.

Sigara

Sigara, bağışıklık sistemini zayıflatan 4.000 çeşit kimyasal içerir. Pasif içici olarak sigara dumanına maruz kalan çocuklar, özellikle kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı, bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarına çok daha meyilli olur.

Vitamin desteği

Doğru besinlerden veya ek olarak alacağı besin takviyeleri, küçük çocuğunuzun bağışıklık sistemini destekler ve onun sokakta ya da okulda maruz kalacağı mikroplarla savaşmasına yardımcı olur.

* Omega-3 yağ asitleri, iltihap engelleyici ve toksinlere karşı direnen sağlıklı hücre çeperi oluşumunu destekler.

* E vitamini, iltihap önleyicidir ve yağ asitlerinin hücreler tarafından en etkili şekilde emilmesine yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.

* A vitamini, sağlıklı beyaz kan hücreleri için gereklidir.

* Çinko, bağışıklık sistemini uyarır, enfeksiyonları engeller ve antioksidan üretimine yardımcı olur.

* C vitamini, hastalıklarla savaşan bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin toparlanmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.