Çocuğunuzu ev kazalarından koruyun!

İnsanın en huzurlu ve güvenli hissettiği yer evidir. Bu yerde, insanların sımsıcak gülüşlerinde, meraklı gözleriyle çocuklar saklanırken, aile olmanın bilinci de mutluluk tablosuyla karşımıza çıkıyor. Neşeli, meraklı, saf; çocukları tanımlayabilecek en güzel sıfatlar… Onlar, bu özellikleriyle evin içini en iyi bilen, en farklı şeyleri bulabilen müthiş birer araştırmacı olarak tanımlanabilirler. Ancak bazı ev kazaları hiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda var.  

Çocuklar hayatımızın neşesi ve bir aileyi gerçekten aile yapan ve tamamlayan en güzel unsur. Ancak afacan çocuğunuz bir gün, görmek istemeyeceğimiz bir manzarayı karşınıza çıkarabilir: Neşe kaynaklarımız, evin bir köşesinde bulduğu boncuğu merak edip tadına bakmak isteyince veya tezgahta bulduğu bir bıçakla oynamaya kalkışınca, görmek istemediğimiz bir durumla karşılaşabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda, ölüme varan daha kötü tehlikeler sizi bekliyor olabilir. Evinizdeki mutluluğu kaybetmemek için ne mi yapmanız gerekiyor? Evinizi güvenli bir hale getirin! Unutmayın, çocuklar itina ile korunmalıdırBunun için işe öncelikle, dikkatli olmakla başlayın. 

Banyoda alabileceğiniz tedbirler 

* Çocuğunuzun kayganlaşan banyoda düşmemesi için plastik tabanlı, kaymayan paspaslar kullanın. 

Banyodaki sert ve sivri yüzeyleri plastik örtülerle sarın 

Temizlik malzemelerini mutlaka çocukların ulaşamayacağı mümkünse kilitli bir dolapta saklayın. 

Çocuğunuza banyo yaptıracağınız zaman, küvete 10 santimden fazla su koymayın. 

Banyoda kullandığınız elektrikli aletler varsa, işi bitince hemen fişlerini çekin. 

Leğen ve kovaların içini su dolu olarak bırakmayın, boş tutun. 

Mutfakta alacağınız tedbirler 

Ocak ve fırınlar her zaman tehlike oluşturur. Yanlışlıkla sönmüş bir ocak ya da fırın çok büyük sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı, ocak ve fırınlarınızı sık sık kontrol edin. Mümkünse işiniz olmadığı zaman vanasını kapatın ya da elektrikliyse prizden çekin. 

Küçük ev aletlerini çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun. Fişlerini prize takılı olarak bırakmayın. 

Kimyasal ürünlerin ve bıçak gibi keskin aletlerin bulunduğu çekmecelere çocuk kilidi yaptırın ya da onların ulaşamayacağı dolaplarda saklayın. 

Ağır mutfak gereçlerini alt dolaplara, hafif olan bardak, tabak gibi gereçleriyse üst dolaplara koymaya özen gösterin. 

Genel tedbirler 

Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tesbih ve diğer tüm küçük cisimleri, çocukların ulaşamayacakları yerlerde bulundurun. 

Çocuğunuza oyuncak seçerken, yaşına uygun olanları almaya özen gösterin. 

Oyuncaklarını sık sık kontrol edin. Parçalanan oyuncaklardaki küçük bir parça çocuğunuza büyük zararlar verebilir. 

Evde zehirli bitki bulundurmayın. 

* Çocuğunuza banyo yaptırırken çalan kapıya ya da telefona bakmayın. 

Eğer sobalı bir evde oturuyorsanız, bacaları ve sobayı sık sık temizletin. 

Eviniz doğalgazla ısınıyorsa, evinizi sık sık havalandırın ve doğalgaz sistemini gaz kaçağı gibi durumlar için kontrol ettirin.  

Kibrit, çakmak gibi yakıcı araçları, çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edin. 

Eğer evinizde silah varsa, silahı kesinlikle odada başka insanlar varken temizlemeyin. Ayrıca silahınızı sakladığınız yerden kimsenin haberdar olmamasına özen gösterin. Silahınızın içinde kurşun olmamasına ve kilitli bir kutuda bulunduğuna emin olun. 

Bu önlemleri aldıktan sonra eviniz çocuğunuz için çok daha güvenli bir hale gelmiş olacak. Çekmecelerden, evin gizli köşesine kadar alacağınız önlemler, size iç huzur ve mutluluk sağlayacak. En değerli varlığınız olan çocuğunuzu her zamankinden daha güvende tutarken, mutluluk tablosunu da tamamlamış olacaksınız. Çocuğunuz evin için rahatça hareket edebileceği için bu mutluluk tablosundaki en büyük köşe onun olacak.  

Unutmayın, ne olursa olsun tedbir almak size çok şey kazandırır.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.