Çocuklarla yemek savaşları

Neredeyse her anne-baba, çocuğu katı gıdalar yemeye başladıktan sonra, yemek beğendirememe sıkıntısı yaşıyor. Çoğu çocuk, özellikle 3-4 yaş civarında, yemek seçmeye başlıyor fakat asıl önemli olan daha sonra da bu kötü alışkanlığın devam etmesi. Her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz ama bazen sizin ne yaptığınızın pek de bir önemi yoktur.

Yemek seçen, 4 yaşında bir çocuğu idare etmek oldukça zordur çünkü artık sizinle tartışacak ve inatçılık yapacak bir yaştadır. Çocuğunuza çok daha fazla çeşit yemesi konusunda rehber olmanız için yapabileceğiniz bazı şeyler var ancak yapmanız gereken en önemli şey, panik olmamak. Araştırmalar, yemek seçen çocukların da her şeyi yiyen çocuklar kadar kalori aldığını gösteriyor. Sonuç olarak, yemek seçen çocuğunuzun, uzun vadeli kalp problemleri, obezite ya da endişe ettiğiniz diğer sorunlarla karşılaşma ihtimali oldukça düşük. Ayrıca şunu da unutmayın: Çocuğunuz ne kadar seçici olursa olsun, aç kalmayacaktır.Yemek seçen çocuğunuzu yola getirmeniz için aşağıda bazı ipuçları bulacaksınız. Çocuğunuzun daha iyi beslenme alışkanlıkları edinmesi en az 3 ay sürer. Bu sebeple ilk 5 günde pes etmeyin.

Sabrın sonu selamet

Yemek seçen çocukların pek çoğu, sadece tanıyabildiği yemekleri yemeyi tercih eder. Bu sadece çocuklar için geçerli değil –bazı yetişkinler de yeni tatlar deneme konusunda oldukça tutucu olabiliyor.

Çocuğunuzun yemesini istediğiniz besinleri, çocuğunuza ısrarla önerin. Çocuğunuz o besini artık tanıyıp kendini rahat hissettiğinde yiyecektir. En az 8, en fazla 16 defa sonucunda amacınıza ulaştığınızı göreceksiniz.

Önerdiğiniz yemeği, çocuğunuzun tabağına koymanız ona boğucu gelebilir. Ayrıca bu durumda, inattan yemeyebilir. Tabağının yanına küçük bir tabak daha koyarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu noktada önemli olan, bunu hiçbir yorum getirmeden yapmanız. Çocuğunuz yemeği yese de yemese de, o tabak her akşam yemeğinde, masada bulunsun. Bu ebeveynler için oldukça zor bir yaklaşım ancak kesinlikle başarıya ulaştırıyor. Bunların yanı sıra, çocuğunuza yedirmeye çalıştığınız yemeği kendiniz de yiyin ve çocuğunuzun bunu gördüğünden emin olun.

Evdeki herkes aynı yemeği yesin

Eğer kendiniz ve eşiniz için farklı yemekler pişiriyorsanız, bu durumda çocuklarınız da kendi istedikleri yemeği yemek konusunda ısrarcı olma hakkını kendilerinde görürler. Anne ve babası, favori yemeklerini yerken, o da kendi istediği yemeği yemek ister. Masaya oturulduğunda herkesin aynı yemeği yediğini görmesi, yemek seçen çocuk için çok daha iyidir. Kendiniz yemek seçiyorsanız, çocuğunuzun da yemek seçmesi kaçınılmaz.

Eğer yemeğini yemiyorsa, alternatif sunmayın

Çocuğunuzun bir gece aç olarak yatması çok da büyük bir sorun değil. Eğer çocuğunuz sofraya gelen yemekten başka herhangi bir alternatif olmadığını anlarsa, çok büyük ihtimalle oturup önüne koyduğunuz yemeği yiyecektir.

Yemekle ilgili kavga etmeyin

Eğer çocuğunuz yedirmeye çalıştığınız yemekten nefret ettiğini söylüyorsa, onunla kesinlikle tartışmayın. Herkesin yiyeceği yemeğin bu olduğunu ve beğenmiyorsa yemeyebileceğini söyleyin.

Alttan alın

Son olarak, kesinlikle sinirlerinize hakim olun ve çocuğunuza yetişkin gibi davranın. Bağırıp çağırmaya başlamadan önce iyi düşünün çünkü şu durumda, ters tepebilir.

MASANIN ÖTESİNDE YAPABİLECEKLERİNİZ

Çocuğunuzun yeme problemini çözmek için sadece yemek masasında çaba sarf etmeniz yetmeyebilir. Çocuğunuzun yemekten ziyade besinlerle arasını düzeltmesini sağlayabilirsiniz. Alışveriş, sebze yetiştirmek, meyve toplamak ve yemek yapmak, çocuğunuza çok cazip gelebilir. Böylece hem beraber eğlenceli vakit geçirirsiniz, hem de çocuğunuzun beslenmenin önemi konusunda çok daha bilgili olmasını sağlarsınız.

* Beraber yemek pişirin

Çocuklar karmaşayı sever. Karmaşa olan yerde, onlar için eğlence vardır. Mutfakta beraber yemek pişirin ve çocuğunuzu olabildiğince özgür bırakın. Pişirilmesine yardımcı olduğu yemekleri yemesi onun için çok daha kolay olacaktır. Beraber kek ve kurabiye yaparak başlayın. Ardından da akşam yemeği yapmayı hedefleyin. Çocuklar, ezmek, karıştırmak, parçalamak gibi işleri, sizin rehberliğinizde, kolayca yapabilir. Çocuğunuzla beraber yaptığınız yemeği masaya getirirken, herkese çocuğunuzun da yemek yapımına yardım ettiğini söyleyin.

* Sebze yetiştirmek çocuklar için büyüleyicidir

Eğer bahçesi olan şanslı azınlıktansanız, çocuğunuzla beraber bahçenizde birkaç çeşit sebze yetiştirin. Havuç, marul ya da çeşitli yeşillikler… Çocuklar toprakla oynamayı çok severler. Ayrıca bahçedeki sebzeler büyüdükçe mutlu olacak ve tabağına koysanız asla yemeyeceği bir sebzeyi yemek isteyecektir. Eğer bahçeniz yoksa, balkonunuzda ya da pencere eşiğinde, fesleğen, çilek gibi, saksıda yetişebilecek besinleri yetiştirebilirsiniz. Bir bitkinin büyümesine katkıda bulunan çocuğunuz onları yemekte görünce, daha çabuk kabullenecektir.  

* Çocuğunuzu markete götürün

Çocuklarla beraber alışveriş yapmak zor olabilir ancak çocuğunuz kendi seçtiği sebzelerle yapacağınız yemeği, severek yiyecektir. Alınmasına yardım ettiği sebzelerle yapılan yemek, ilgisini çekecektir.

* Siz de yiyin

Çocuklar, onlara yedirmeye çalıştığınız yemeği, sizin de yediğinizi görmek ister. Eğer siz yemek konusunda seçiciyseniz, çocuğunuzun da olmaması için hiçbir sebep yok. Belki de, yukarıda bahsettiğimiz tavsiyelerden bazılarını kendi üzerinizde de kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.