1 dakika neyi değiştirir?

Aslında pek çok şeyi! Her gün 1 dakika fazladan zaman harcayarak yapacağınız bazı aktiviteler, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Gerinin

Sabahları ilk iş olarak gerinmek, pek çoğumuzun istemsiz olarak yaptığı bir hareket. Gerinmenin, kan dolaşımını arttırarak ve kaslara oksijen taşıyarak vücudu ve zihni şarj ettiğini biliyor muydunuz? Uyandığınızda, hala yorganın altında kalmak istiyorsanız, o da sorun değil. Yorganın altında, tıpkı bir deniz yıldızı gibi kollarınızı ve bacaklarınızı yatağın dört bir köşesine doğru uzatın. 10 saniye böyle durduktan sonra normal halinize geri dönün. Bu hareketi 5 kere tekrarlayın.

Öğütün ve çiğneyin

Çoğumuz, yiyecekleri gerektiği kadar çiğnemiyoruz. Bu hem bolca hava yuttuğumuz hem de gıdaların besleyiciliklerinden yeterince faydalanamadığımız anlamına geliyor. Örneğin, çinko ve magnezyum gibi minerallerin emilimi, küçük parçalar halindeyken çok daha kolay sağlanıyor. Yemişleri ve tahılları, 1 dakikalığına bir kahve değirmeninden geçirerek hazmedilmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

Isırın

Eğer gün içinde içtiğiniz çay ve kahve dişlerinizde leke bırakıyorsa, sert meyve sebzeleri ısırarak yiyin. Elma, kereviz havuç gibi gıdalar siz onları çiğnerken minik diş fırçaları haline gelir. Böylece, sadece 1 dakikada hem en sevdiğiniz sebzeyi yemiş hem de dişleriniz temizlemiş olacaksınız.

Gözlerinizi dinlendirin

Bütün gün bilgisayar başındaysanız, baş ağrısı, odaklanma problemi ve bulanık görüş gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca gözlerinizde kuruma ve yorgunluk da meydana gelir. Bilgisayar başında geçirdiğiniz her saat için gözlerinizi 1 dakika dinlendirin. Gözlerinizi kapatıp hayal kurabilir ya da camdan dışarı bakıp gökyüzünü seyredebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.