Bebeklerde Yabancı Dilde Kitap Seçimi

0-24 Aylık bebekler için yabancı dilde kitapları nasıl seçmeliyiz ? Dikkat etmemiz gerekenler neler ?
 
Kitap sevgisi bebeklerimize doğduğu andan itibaren aşılamamız gereken bir konu. Bu sebeple ‘ daha küçük, kütüphaneye gerek yok’ demeden 12 aya kadar bol vakit geçirdiğiniz bir odada kitapları koyabileceğiniz bir sepet ile başlayarak ,12 ay ve sonrasında kendi erişebileceği model bir minik kitaplık edinmemizde fayda var. Bilimsel makaleler 0-6 yaş arasında verilebilecek bu alışkanlığın 6 yaş ve üzerinde çok zor kazandırılacağına dikkat çekiyor!
 
 
Peki yabancı dildeki bu kitapları nasıl seçmeliyiz ?
 
Yeni doğan bebeklerin görüş açıları ve renk kavramları çok farklıdır bu sebeple 6. Aydan itibaren kullanabileceği her türlü kalın dokun hisset kartları, hışırtılı kitap denen kumaş formda kitaplar başlangıç seviyesi için ideal olacaktır. Tema tema ayırmanızı tavsiye ediyorum, çünkü miniklerimizin beyni bir sünger gibi! Öğreteceğiniz her yeni kelimeye açık hazır bekleyecektir 🙂 Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ilk aylarda kullanılanların siyah-beyaz ağırlıklı olması , 6-12 ay arasında renklilere geçiyor olmanız. Görüş bulanıklığı bebeklerde seçimi zorlaştıran bir konudur.
12. Aydan itibaren daha renkli , bol resimli ve canlı -mümkünse – kalın karton sayfalar içeren sade kitaplara yönelmenizdir. Miniklerin oral dönemi bitmeyeceği için ısırmaya, koparmaya dayanıklı yabancı dilde kitaplar seçmeniz size ileriki yaşlara saklayabilme imkanı verecektir!
 
Hareketli kitaplar çocukların hem ince motor gelişimini destekleyici hem de sade anlatımı ve canlı görselleri ile amaca hizmet etmektedir. Kalın olmaları da min 1 yıl garanti verecektir 🙂 Farklı dokuları olan ‘dokun hisset’ adıyla satılan özellikli kitaplar ,sesli kitaplar yeni kelimeleri eğlenceli bir şekilde öğretebilmeniz için faydalı olacaktır. Aynı zamanda kelime içermeyen, çizimleri ile temaları ön planda tutan kitaplar da amaca uygun olacaktır .
 
Kelime sayısı miniklere kitap seçerken dikkat etmemiz gereken bir konu aslında. 12-24 ay özelinde tek kelime içeren ve/veya tekerleme/şarkı sözü içeren kitaplar bulabilirseniz, yabancı bir dili öğretirken bu süreci efektif ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.Bazı kitapların internet üzerinden seslendirilmiş audio dosyalarına bile ulaşabilirsiniz. Böylece kelime telaffuzunda tereddüt ettiğinizde bu kaynaklar size kolaylık sağlayacaktır.
 
Flap Book olarak satılan ‘ kapakçıklı kitapları’ yırtma/koparma riski bulunduğundan ve yabancı dilde kitaplar da oldukça pahalı olduğundan ben 24 ay ve üzerinde tercih etmenizi tavsiye ediyorum 🙂 İleriye dönük kullanabileceğiniz türde kitapları seçmek, uzun vadede çocuğunuza ilgisini çekebilecek materyal sunmanıza fayda sağlar.
 
Kitaplar miniklerimize yabancı dil ediniminde en önemli kaynaklardır. Ancak müziğin mucizevi etkisini unutmayalım lütfen! Çocuklarımızı oyun anında,yemek sırasında,farklı etkinlikler boyunca mümkün olduğunca kaliteli yabancı dil şarkılara maruz bırakalım.
Müzik ve basit tekerleme içeren şarkılar belki sizin 1 haftada öğretebileceğiniz kelimeleri birkaç dinleme ile miniklerin hafızasına kaydedebilir 🙂 Hareket ise aslında üzerine uzun uzun konuşulabilecek bir konu olmakla birlikte bir yabancı dili öğretirken benim kilit tekniğim olur 🙂 Şarkılara hareket uydurmak hem şarkıyı ezberlemesine hem de içerisinde geçen kelimeleri farkında olmadan öğrenmesine yardımcı olur. Çok basit şarkılar ile başlayarak etkisini test edebilirsiniz . Mesela ‘’Wheels on the Bus ‘’ ve ‘’ Baby Shark’’ kinestetik eğitim için başlangıç şarkılarınız olabilir ?
 
2 ve üzeri yaşında çocuklarımıza kitap seçimi ile ilgili farklı bir yazı yayınlıyor olacağım.
O zamana kadar sağlıkla kalın.
 
Sevgiler ,
Leyla Yılmaz
Musically English

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.