Bebeğiniz katı gıdalara geçerken…

İlk altı ay boyunca, anne sütü, bebeğiniz için tüm besini sağlar ancak altı aydan itibaren bebeğinizin enerji ve bazı vitaminler için katı gıdalara gereksinimi başlar. Protein, A ve D vitaminleri, demir, çinko ve bakır gibi mineraller için 6 aydan itibaren katı gıdalara geçiş yapılmalıdır. Ancak bu geçişi de bebeğiniz belirleyecektir. Katı biçimde, şu aydan itibaren demek yerine, bebeğinizin buna hazır olduğu zaman demek daha doğrudur. 

Ek besinlere 4-6 ay arasında  başlanabilir.  Ancak İlk 6 ayda bebeğinizin ana besin ihtiyacı süttür. 

Bebeğinizin bu aylarda günlük ortalama süt ihtiyacı 750 ml civarındadır. Unutmayın bu dönem alıştırma dönemidir, ek besinlere yoğun olarak başlamanız süt alımını olumsuz etkileyebilir. 4-6 ay arasında bebeğinize vereceğiniz ek besin miktarı  gün içerisinde toplam bir çay bardağıdır.

Ek besinlere geçerken neler yapabilirsiniz?

• Ek besinleri 4. aydan sonra 2-3 tatlı kaşığı kadar bebeğinizi alıştırmak için vermeye başlayabilirsiniz.  

• Yeni başladığınız ek besini gündüz saatlerinde, arka arkaya 3-4 gün deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimle ilgili bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. 

• Bebeğin aç olduğu öğle öğününü tercih edin, çay kaşığı kullanın, biraz ek besin verdikten sonra bebeğin sütünü verin, sonrasında biraz daha ek besin verin, bu şekilde bebeğinizi yormamış olursunuz. 

• Bebeğiniz ek besinleri ısrarla dışarıya doğru itiyorsa ve yutmuyorsa henüz hazır değildir, 10 gün sonra tekrar deneyin. Bebekler ek besinlere 7. aya kadar alışamayabilirler, bu çok normaldir. Bazen kaşık yerine parmağınızla yedirmek de çözüm olabilir.

Ek besinlere başlama sırası 

Bebeğinizi aşağıdaki sıralamaya göre ek besinlere başlatabilirsiniz.

Tahıllar: Bebeklerin beslenmesinde tahıllar çok önemlidir, başlangıçta pirinç ve mısır en uygun tahıllardır. Sütlü ve pirinçli mamalar ile başlayabilirsiniz.

Sebzeler: Bebekler için sebze farklı bir lezzettir ve sebzeye alışması zor olabilir. Sebze olarak ilk etapta patates, havuç, kabak ve pirinç gibi gıdalarla tuz, baharat ve salça katmadan bir çorba hazırlayabilirsiniz. Sebze tadına daha kolay alışabilmesi için içine bir miktar anne sütü ya da 1-2 ölçek toz olarak devam sütü katarak çorbanızı lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Kavanoz sebze püreleri de sağlıklı alternatiflerdir.

Meyveler: Başlangıçta elma, havuç, şeftali suları verebilirsiniz. Meyveler püre şeklinde de verilebilir. Armut ve elma püre olarak vermek için daha uygun meyvelerdir.   Bebeklere özel meyveli kavanoz mamalarını da kullanabilirsiniz. 

Yoğurt: Bebeğinize yoğurt yaparken inek sütü yerine anne sütü, bebek sütü veya devam sütü kullanabilirsiniz. Yoğurdun içine elma, armut, kayısı, şeftali püresi ekleyerek daha besleyici ve farklı tatlar meydana getirebilirsiniz.

KUTU

Yoğurt tarifi (4. aydan itibaren)

Malzemeler 

– Bebeğiniz için kullandığınız bebek sütü/devam sütü 

– 2 çay kaşığı yoğurt 

Hazırlanışı

90 ml sıcak su (kaynara yakın bir ısıda) içine 4 ölçek bebek/devam sütü koyarak iyice çalkalayın ve küçük bir kaseye boşaltın. 10 dakika kadar ılınmasını bekleyip 43 derece sıcaklıkta iken (küçük parmağınızla sıcaklığı kontrol edebilirsiniz, parmağınızı hafif yakacak sıcaklık olmalı.) 2 çay kaşığı yoğurdu içine katarak karıştırıp (devam sütüne karışmasını sağlayıp) 4-5 saat sıcak ortamda mayalayınız ve buzdolabında 1 gece  dinlendirin. 1 gece dinlendirdiğinizde yoğurt daha iyi kıvam alacaktır.  

Not: Bebek/devam sütü ile yapılan yoğurt, hazır yoğurtlara göre daha sulu olabilir. Yoğurt tadı oluşmuşsa mayalanma gerçekleşmiş demektir. Bu yoğurt bebeğinize sulu geliyorsa içine tahıl maması ilave ederek koyulaştırabilirsiniz. Bu şekilde yoğurdun besin değeri de arttırılmış olur. 

6-9 ay örnek  beslenme programı 

Kahvaltı: 120 ml anne sütü veya devam sütü içerisine, 2 çorba kaşığı kadar tahıllı kahvaltı maması ya da tam buğday ekmeği,1/8 yumurta sarısı, 1/2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya 1 tatlı kaşığı kadar labne peyniri ve 1 tatlı kaşığı kadar pekmez ilave ederek karıştırın. 

(Yumurta sarısı ve peynir, kahvaltıda dönüşümlü olarak kullanılmalıdır.)  

Ara öğün: Yarım çay bardağı kadar meyve püresi

(Elma, armut, şeftali, kayısı, havuç, erik, muz, mandalina gibi meyveleri cam rendede rendeleyebilirsiniz.)

Öğle yemeği: 1 çay bardağı kadar sebze çorbası  

(Patates, havuç, pirinç, kabak, brokoli, taze fasulye gibi sebzeleri haşlayıp püre kıvamına getirerek hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız sebze çorbasına 2 ölçek devam sütü ya da bir miktar anne sütü katarak daha lezzetli ve besleyici bir çorba hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu şekilde, sebze tadına daha kolay alışabilir.) 

Not: Sebze çorbalarına haftada 3 gün, 1 ceviz büyüklüğünde kırmızı et ya da kıyma ve haftada 2 gün, tavuk ilave edebilirsiniz. 8. aydan sonra  balık ve mercimek çorbası vermeye başlayabilirsiniz. 

Ara öğün: Anne sütü veya devam sütü veya 100 gram yoğurt 

(Bebek beslenmesinde ilk 1 yıl inek sütü ve keçi sütü kullanılmamalıdır. Yoğurdunu devam sütü ile mayalayabilirsiniz.)

Akşam yemeği: 1 öğün muhallebi ya da sütlü ve tahıllı kaşık maması 

Gece: Anne sütü veya 150 ml devam sütü   

Gece uyanırsa: Anne sütü veya 150 ml devam sütü 

KUTU

Muhallebi tarifi 

Malzemeler

– 100 ml su 

– 1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gram) 

– 3 ölçek devam sütü 

Hazırlanışı

100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu ağır ateşte pişirilir. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan indirilir ve içine 3 ölçek devam sütü eklenir. Bebeğinizin muhallebisi hazır. Arzu ederseniz içine meyve de ilave edebilirsiniz. 

9-12 ay örnek  beslenme programı 

Kahvaltı: 120 ml anne sütü veya devam sütü içerisine, 2 çorba kaşığı kadar tahıllı kahvaltı maması veya tam buğday ekmeği , yarım yumurta sarısı, yarım kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya 1 tatlı kaşığı kadar labne peyniri ve 1 tatlı kaşığı kadar pekmez ilave ederek karıştırın. (Yumurta sarısı ve peynir, kahvaltıda dönüşümlü olarak kullanılmalıdır.)

Ara öğün:  Yarım çay bardağı meyve püresi 

(Elma, armut, şeftali, kayısı, havuç, erik, muz, portakal, mandalina gibi meyveleri cam rendede rendeleyebilirsiniz.)

Öğle yemeği: 1 çay bardağı kadar sebze çorbası  

(Patates, havuç, pirinç, kabak, brokoli, taze fasulye gibi sebzeleri haşlayıp püre kıvamına getirerek hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız sebze çorbasına 2 ölçek devam sütü ya da bir miktar anne sütü katarak daha lezzetli ve besleyici bir çorba hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu şekilde, sebze tadına daha kolay alışabilir.) 

Not: 9. ay itibariyle nohut, kuru fasulye gibi kuru bakliyatlara da başlayabilirsiniz.

Ara öğün: Anne sütü veya 150 ml devam sütü veya 100 gram yoğurt 

(Bebek beslenmesinde ilk 1 yıl inek sütü ve keçi sütü kullanılmamalıdır.  Yoğurdunu devam sütü ile mayalayabilirsiniz.)

Akşam yemeği: Muhallebi veya kaşık maması veya tarhana, şehriye, yayla, mercimek çorbası veya tuz, baharat ve salça ilave edilmemiş ev yemeği. 

Gece: Anne sütü veya 150 ml devam sütü 

Gece uyanırsa: Anne sütü veya 150 ml devam sütü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.