Bebeğiniz diş çıkarırken…

Uykusuz geceler, hafif ateş ve huzursuz günler… Bu sorunların sebebi, bebeğinizin gülüşünü çok daha sevimli yapacak olan dişlerinin çıkması olabilir. Bebeklerde ilk diş ortalama yedinci ayda çıkmaya başlıyor ve çoğu zaman kolay geçmiyor. Bu zorlu dönemlerinde size de büyük görev düşüyor.

Süt dişi çıkarma zamanları bebekten bebeğe değişebiliyor. Bazı bebekler 3. ayda diş çıkarmaya başlarken bazılarının da ilk dişi çıkarması 12. aya sarkabiliyor. Ancak bir yaşını geçmiş bir bebek hala diş çıkarmadıysa bir diş hekimine danışmanızda fayda var.

Diş çıkarma belirtileri

Bebeğinizin diş çıkaracağınızı gösteren belirtiler, dişler çıkmaya başlamadan 2-3 ay önce başlıyor. Bebekten bebeğe değişiklik gösteren bu belirtileri gözden geçirelim:

* Huzursuzluk: Bebeğinizin dişleri diş etine yaklaştıkça ağrısı artar ve bu da bebeğinizde haftalar boyu sürebilecek bir huzursuzluğa neden olur.

* Ağrı: Bazı bebekler diş çıkarırken şiddetli ağrılar çeker. Bu sebeple de ellerine geçen her şeyi, ağızlarına götürerek diş etlerini rahatlatmaya çalışır.

* Ateş: Bebeklerin diş etlerindeki inflamasyon nedeniyle diş çıkarma döneminde bebeğin ateşi 38 dereceye kadar çıkabilir. Ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa bebeğinizi mutlaka doktora götürün.

* İştahsızlık: Diş çıkarırken huzursuz günler yaşayan bebekler, bu dönemde beslenmeyi reddedebiliyor. Bu durum geçici olarak görülüyor ve bebek dişlerini çıkardıktan sonra iştahı da normale dönüyor.

* Salya akması: Bebekler 3. aydan itibaren salya akıtmaya başlıyor ve bu durum diş çıkarma döneminde daha da artıyor.

Bakım şart!

Bebeğinizin ağız bakımına diş çıkarmaya başlamadan önce başlamanızda fayda var. Her emzirmeden sonra temiz bir tülbent yardımıyla bebeğinizin diş etlerini ve ağız çevresini temizleyin. Aksi takdirde bebeğinizin ağzında pamukçuk çıkabilir.

İlk süt düşünün çıkmasından 1 yaşına kadarki dönemde tülbenti, yine dişlerini temizlemek için kullanabilirsiniz. 1 yaşını geçtikten sonra artık diş fırçası kullanma zamanı gelmiş demektir. 1 yaşından 2 yaşına kadarki dönemde, bebeğinizin dişlerini diş macunu kullanmadan fırçalayabilirsiniz. 2 yaşından itibaren az miktarda diş macunu kullanabilirsiniz. 3 yaşından itibaren çocuğunuz dişlerini kendi fırçalamaya başlayabilir. Ancak dişlerini düzenli olarak, günde iki defa fırçaladığından emin olmalısınız.

Ne yapılabilir?

Bebekler diş çıkarma döneminde daha fazla şefkat ve sevgiye ihtiyaç duyuyor. Bebeğinize daha fazla sevgi ve ilgi göstererek huzursuzluğunu azaltabilirsiniz. Ayrıca diş kaşıyıcılarla oynaması, diş kaşıntısını hafifletebilir. Plastik yerine kauçuk diş kaşıyıcıları tercih edin. Yumuşak ve temiz bir tülbentle diş etlerine masaj yapmanız da işe yarayabilir.

Süt dişleri ne zaman çıkar?

6-9 aylık: Alt ve üst ön kesici dişler

9-12 aylık: Üst ve alt yan kesici dişler

15-18 aylık: Birinci azılar

18-21 aylık: Köpek dişleri

30 aylık: İkinci azılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.