Bebeğimle açık havada…

Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta çocuğunuzu en özenli korumanız gereken dönemdir. Sağlıklı bebeğinizin hastaneden 2-3 günlükken çıkarıldığını göz önüne alırsak, eve gittikten sonraki birkaç hafta bebeğinizi evden çıkarmamanız en sağlıklısı. Bu dönemden sonra da dışarı çıktığınızda pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Dışarıdaki olsa tehlikelerden bebeğinizi korumak için yazımıza bir göz atmanız yeterli! 

Güneşten uzak durun 

Bebeğiniz doğduktan birkaç hafta sonra, özellikle iklim koşulları da elverişliyse, onu artık dışarı çıkarabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, onları dışarı bekleyen pek çok tehlike mevcut. Bu tehlikelerden en önemlisi tabi ki güneş. Güneşin son yıllarda hepimiz için büyük bir tehlike arz ettiğini biliyoruz. Biz bile güneşe çıkarken mutlaka çeşitli önlemler alırken, ciltleri bizden çok daha hassas olan bebeklerimizi güneşten korumalıyız. Onu güneşten mümkün olduğunca uzak tutmalı, giysilerini onu güneşe karşı koruyacak şekilde seçmeliyiz. Unutmamanız gereken bir nokta da, uzmanların, 6. aya kadar bebeğinize güneş kremi sürmenizi önermiyor oluşu. 

Eğer bebeğiniz kışın doğduysa güneşli günlerden faydalanmalı ve gezintiye en sıcak saatlerde çıkmalısınız.  

Enfeksiyonlar… 

Bebeklerin özel bir bağışıklık sistemiyle doğduğunu hepimiz biliyoruz. Onları hayatlarının ilk birkaç ayında birçok enfeksiyona karşı koruyan bu bağışıklık sistemi, bir süre sonra koruma özelliklerini yitirir. Bebekleri koruyan bu kalkan bazen çökebilir ve bebeğiniz hastalanabilir. Bu sebeple bebeğinizi dışarı çıkarırken onu enfeksiyonlardan korumak için elinizden geleni yapmalısınız. Ancak enfeksiyon riskinin kapalı alanlarda da olduğunu unutmayın. Bebeğinizi hasta insanlarda aynı ortamlarda bulundurmayın. Onu kucağınıza alırken bile ellerinizin temiz olmasına dikkat edin.  

Isı değişimleri 

Bebeklerin bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı gelişmiş olduğunu daha önce söyledik. Ancak unutmayın ki bebeğiniz ısı değişimlerinden çabuk etkilenir. Bebekler ısı değişimlerini yetişkinlerden daha farklı hisseder. Dışarı çıktığınızda siz havanın soğuk olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi çok daha sıkı giydirmelisiniz. Eğer hava size sıcak geliyorsa, bebeğinizi daha az giydirmeye özen göstermelisiniz.  

Dikkat! 

Bebeğinizle dışarı çıkarken ayrıca bu noktalara da dikkat etmelisiniz: 

Bebeğinizi kesinlikle güneşe maruz bırakmayın. Bunun için özel bir çaba sarf edin. Uygun giysiler ve şapka korumanıza yardımcı olacaktır. 

* Sis, yoğun rüzgar ve çok soğuk olan hava durumlarında bebeğinizi sokağa çıkarmamanız daha iyi olur.  

İlk birkaç seferde çok kısa yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Dışarıda kalma süresini azar azar arttırabilirsiniz. Başlangıçta 15 dakikayken daha sonra yarım saate ve günler geçtikçe 1-2 saate çıkarabilirsiniz.  

Bebeğinizi ilk kez evden çıkarırken kalabalık ve sigara içilen ortamlara kesinlikle gitmeyin. O anda sigara içilmiyor olması önemli değil, daha önce de sigara içilmemiş olmalı. Çünkü sigara dumanındaki zararlı maddeler ortama siner ve orada kalır. Açık havada kısa gezintiler yeterli olacaktır. 

Gittiğiniz yerde, hasta kişiler, okula giden çocuklar olmamasına dikkat edin ve bu kişilerle doğrudan temastan kaçının.  

Gezintiler için bebeğinizin rahat edebileceği bir bebek arabası gereklidir. Arabanın rahat olmasına yeterli koruma sağlamasına ve kötü hava koşulları ve güneşten korumak için siperlikli olmasına dikkat etmelisiniz.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.