Baharla gelen düşman ALERJİ

Bahar gelip de çiçekler açınca, güneş sıcak yüzünü yavaş yavaş göstermeye başlayınca içimiz pozitif enerjiyle doluyor. Ancak doğa kabuğunu yenilerken gözden kaçırmamamız gereken bir tehlike var; alerjiler. Bahara aldanıp da düşmanınıza gafil avlanmayın; polenler havada uçuşurken hapşırmaya başladıysanız ve burnunuz da akıyorsa çoktan eline düştünüz demektir.  

Bahar aylarıyla birlikte doğadaki yenilenme süreci elbette insanda pozitif etkiler yaratıyor. Kendimizi kırlara atmak, çiçek toplamak, güneşi görmek istiyoruz. Ancak bahar her zaman bu kadar masum değil. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü polenlerle birlikte çoğu kişi için bahar ayları alerji ayları demek oluyor. 

Alerji, birtakım yiyecek, ilaç, toz, koku gibi şeylere vücudun gösterdiği aşırı tepki olarak adlandırılıyor. Baharın gelmesiyle birlikte daha sık görülmeye başlayan alerjilerin belirtileriyse kişiden kişiye değişebiliyor. Burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde ve burunda akıntı, kızarıklık, yaşarma, boğazda gıcık hissi, öksürük gibi belirtiler, alerjinin habercisi olabilir. Alerjiyi tetikleyen, dışarıdan gelen ve vücudun tepki gösterdiği maddeler… Bunlara genel olarak “alerjen” adı veriliyorVücut, hava içinde var olan alerjenlerle karşılaştığı zaman reaksiyon vermeye başlıyor. Alerjinin nedeninin tam olarak ortaya çıkarılabilmesi için sorumlu alerjenin tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için de bir uzmana başvurmakta ve önlem almakta fayda var.  

Hava kirliliğindeki artış, ultraviyole ışınları, tüketilen besinlerdeki katkı maddeleri, kozmetik ürünler, sık ilaç kullanımı, havasız ortamlar ve sigara, alerjik reaksiyonların artmasına neden olan başlıca unsurlar arasında.

Alerjiler neden artıyor? 
Son yıllarda alerjik hastalıklarda çok ciddi bir artış olduğu gözleniyor. Hava kirliliğindeki artış, ultraviyole ışınları, tüketilen besinlerdeki katkı maddeleri, kozmetik ürünler, sık ilaç kullanımı, havasız ortamlar ve sigara, alerjik reaksiyonların artmasına neden olan başlıca unsurlar arasında.  

Saman nezlesi zamanı geldi
Kadın, erkek, genç, yaşlı dinlemeyen alerjiler, herkesi kendine kurban olarak seçebiliyor. Baharla birlikte vücudunuz bir takım ağaç, çim ve yabani ot türlerine karşı tepki vermeye başladıysa halk arasında bilinen adıyla siz de “saman nezlesi” oldunuz demektir. Yani bahar ya da polen alerjisi… Bahar ya da polen alerjisinin belirtileri de bu tepkiler sonucu meydana geliyor. Üst solunum yolları bu maddelere burunda tıkanıklık ve akıntı, hapşırma ve öksürük ile cevap verirken gözlerde sulanma ve kaşıntı başlıyor. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, ödem ve ürtiker de sıkça rastlanan belirtiler arasında. Vücudu en çok yoran ve etkileyense öksürük ve nefes darlığı ile göğüste hırıltı… Mart ayıyla beraber başlayan saman nezlesi mevsimi, Haziran sonlarına kadar sürebiliyor. Siz sakın ola ki soğuk algınlığı veya normal nezleyle karıştırıp her zaman kullandığınız ilaçlara başvurmayın. Hemen bir uzmana koşun.  

Düzensiz beslenme de hastalığın tetikleyicilerinden biri. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmenizde fayda var. 

Polen alerjisi genlerden miras 
Boşuna uğraşmayın, bahar alerjisinden kaçamazsınız. Hele ki o size anne ve babanızdan mirassa… Genetik, alerji konusunda oldukça etkili. Ancak alerjiyi çevresel etkenler de tetikliyor. Nemli ve rutubetli, havası kirli ve sanayileşmiş şehirlerde bu tip alerjilere daha sık rastlanıyor. Düzensiz beslenme de hastalığın tetikleyicilerinden biri. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.  

 

Bahar alerjisi olanlar varsa dikkat!  
Bahar alerjiniz varsa etkilerini azaltmak için yapmanız gerekenleri de bilmelisiniz. Bunlar neler mi? 

  • Polenler sabah saatlerinde daha çok yayılır. Bu nedenle araba veya evinizin camlarını kapalı turun. Evinizi öğleden sonra havalandırın. 
  • Sabah saatlerinde mümkün olduğunca açık alanlara çıkmayın. Çıkmanız gerektiğine güneş gözlüğü veya polen maskesi takın. 
  • Polenler giysilerinize yapışabileceği için eve geldiğinizde mutlaka kıyafetlerinizi değiştirin ve sokakta giydiklerinizi silkeleyip kaldırın. 
  • Dışarıdan geldiğinizde mutlaka duş alın, bu sizi çok rahatlatacaktır.  
  • Bol çiçekli, yeşil alanlardan uzak durun ve piknik planları yapmayın. Evde de çiçek bulundurmamanızda fayda var.  
  • Rüzgarlı havalarda kesinlikle dışarı çıkmayın. 
  • Ev ve arabanızın klimasındaki polen filtrelerini değiştirin. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.